תנוחות יוגה: המדריך המלא לתרגול מדויק ובטוח

תוכן עניינים

מבוא לתנוחות היוגה (אסאנות)

תנוחות היוגה, הנקראות בסנסקריט "אסאנות", הן לב ליבה של פרקטיקת היוגה הפיזית. כל תנוחה מייצגת צורה ייחודית שהגוף מאמץ ומחזיק למשך מספר נשימות או זמן מוגדר, במטרה ליצור אפקט ספציפי על מערכות הגוף והתודעה. מעבר לפן הגופני הברור, לתנוחות יש גם השפעה מאזנת ומרפאה על מערכת העצבים, זרימת האנרגיה (פראנה), מצב הרוח והנפש.

בפילוסופיה של היוגה, תנוחות האסאנה נחשבות לשלב שלישי מתוך שמונה השלבים (אשטנגה) בדרך להארה. הן מהוות גשר חשוב בין העבודה עם העולם החיצוני (כללי התנהגות והתנזרות) לבין העבודה הפנימית העמוקה יותר (נשימה, חושים, ריכוז). תרגול קבוע של אסאנות תורם לבניית גוף בריא, חזק וגמיש שיכול לשמש בסיס איתן לישיבה ממושכת ולפרקטיקות מדיטטיביות.

ביוגה המודרנית, קיים מגוון עצום של תנוחות – החל מתנוחות בסיסיות וסטטיות, ועד לתנוחות מורכבות ודינמיות שדורשות כוח רב, גמישות והתמדה. רוב סגנונות היוגה משתמשים ברצפים ובתנוחות דומות, אך ייחודיות שלהם תתבטא בדגש על אספקטים שונים של התרגול (למשל נשימה, יישור, זרימה או החזקה ממושכת).

קבוצות תנוחות יוגה עיקריות

ניתן לחלק את אינספור תנוחות היוגה לכמה קבוצות עיקריות:

 1. תנוחות עמידה – פותחות את התרגול, מחממות את הגוף ובונות יציבה, כוח וקואורדינציה. לדוגמה: הלוחם, עץ, נלחם.
 1. תנוחות קדימה – ממתחות את הרגליים והגב, מרגיעות את מערכת העצבים. כוללות את תנוחת המחרשה, הפינצטה וכף רגל לאף.
 1. תנוחות גמישות – חזקות ומועילות במיוחד לשחרור הירכיים, המפשעות והעמוד השדרה. למשל: יונה, פיתול, ילד.
 1. תנוחות פתיחת מפרקים – מגבירות את הנע בכתפיים, הירכיים והקרסוליים. כוללות תנוחות כמו גשר, מחבט וגלגל.
 1. תנוחות איזון – מאתגרות את שווי המשקל, מחדדות את הקואורדינציה ומחזקות את הקשב. דוגמאות: נץ, רגל אחת, ראש ברך.
 1. תנוחות פתיחת לב – משחררות את שרירי הגב והחזה, ומעודדות תחושה של פתיחות ופגיעוּת. למשל גלגל, גשר, גמל.
 1. תנוחות הפוכות – משנות את זרימת הדם וההורמונים בגוף, ומפחיתות לחץ ועומס. דוגמאות: נר, אה"ק, עמידת ראש.
 1. תנוחות שכיבה – מאפשרות מתיחות עמוקות יותר ומרגיעות את מערכת העצבים, במיוחד לקראת סוף התרגול. כוללות את תנוחת הגופה, חצי מיתר ומקרר.

זכרו שבכל קבוצת תנוחות קיימות וריאציות ורמות קושי שונות שמאפשרות התקדמות הדרגתית ועבודה עם מגבלות אישיות. אין צורך (וגם לא מומלץ) לנסות לבצע את כל התנוחות בבת אחת. חשוב יותר להתמקד באיכות ובקשב פנימה, ולהתקדם בקצב המתאים לכם.

עקרונות מנחים לתרגול תנוחות יוגה

הנה כמה כללי אצבע חשובים שיעזרו לכם לתרגל את תנוחות היוגה בצורה בטוחה ומועילה:

 1. התחילו תמיד בתנוחות קלות ומתקדמות – בנו בסיס של כוח, גמישות ומודעות גופנית לפני שאתם עוברים לתנוחות מורכבות יותר.
 1. הקפידו על נשימה עמוקה וסדירה – הישארו קשובים לקצב הנשימה, ונסו להאריך ולהעמיק אותה ככל האפשר בזמן התרגול.
 1. היו קשובים לגוף – הקשיבו לאיתותים ותחושות של אי נוחות או מאמץ מופרז. כאב חד או צורב הוא סימן שיש להרפות או לצאת מהתנוחה.
 1. שימרו על יישור נכון – שימו לב לכך שהעמוד השדרה נשאר ארוך ושהמפרקים העיקריים מיושרים בצורה בטיחותית.
 1. התקדמו בהדרגה – התנועות צריכות להיות איטיות, מבוקרות ונטולות תנופה. השתדלו להחזיק כל תנוחה לפחות 3-5 נשימות עמוקות.
 1. שחררו ציפיות ותחרותיות – תרגול יוגה אינו תחרות או הופעה. המטרה אינה להגיע לתנוחה מסוימת, אלא לפתח תהליך פנימי של קשב, קבלה ואיזון.
 1. השתמשו בעזרים במידת הצורך – בציוד יוגה כמו בלוקים, רצועות וכריות יכולים לסייע רבות בביצוע נכון ובטוח של תנוחות מאתגרות.
 1. שמרו על עקביות – השפעות התנוחות מצטברות לאורך זמן. השתדלו לתרגל בקביעות, 3-4 פעמים בשבוע, כדי לראות תוצאות.

זכרו תמיד שבתרגול יוגה, האיכות חשובה הרבה יותר מהכמות. עדיף לבצע 3 תנוחות בצורה מדויקת ומודעת מאשר 20 תנוחות בצורה רשלנית ואוטומטית. היו סבלניים ואדיבים כלפי עצמכם, ותראו שהגוף ילך ויפתח בקצב שלו.

השוואה בין תנוחות יוגה לבין תנועות אחרות

תנוחות יוגהמתיחות רגילותאימון כוח
דגש על נשימה ומודעותבד"כ בלי תשומת לב לנשימהלרוב תוך עצירת נשימה
קצב איטי ומבוקרלעיתים תנועות מהירותתנועות נפיצות וחזקות
עבודה עם כוח המשיכהעבודה נגד כוח המשיכהמתח שרירי גבוה
מחזקות ומאריכות את השריריםבעיקר מאריכות את השריריםבעיקר מחזקות את השרירים
משולבות עם תרגול נשימתילרוב בלי קשר לנשימהלרוב בלי קשר לנשימה
עובדות על הגוף כמכלולממוקדות בשרירים ספציפייםממוקדות בקבוצות שרירים
משלבות עבודה על גמישות וכוחבעיקר מתמקדות בגמישותבעיקר מתמקדות בעוצמה

כפי שניתן לראות, תנוחות היוגה שואבות את המיטב משני העולמות ומציעות אימון מאוזן ומקיף הרבה יותר לגוף ולנפש. עם זאת, חשוב להבין שהן לא באות להחליף לגמרי סוגי פעילות אחרים, אלא יכולות להשתלב עימם בצורה משלימה ומועילה.

שאלות נפוצות על תנוחות יוגה

 1. האם צריך להיות גמיש במיוחד בשביל לעשות תנוחות יוגה?

לא. אחד היופי של היוגה הוא שהיא מתאימה לכל הגוף, בכל רמת גמישות או כושר. האסאנות אמנם בונות גמישות לאורך זמן, אבל תפקידן העיקרי הוא דווקא לפצות על חוסר גמישות ולהחזיר לגוף את היכולות הטבעיות שלו. עם התרגול הסבלני, כל אחד יכול להתקדם ממצבו האישי ולראות שיפור.

 1. כמה זמן צריך להחזיק כל תנוחה?

ברוב הסגנונות, מומלץ להחזיק אסאנות למשך 3-5 נשימות עמוקות ואיטיות. בסגנונות כמו יין יוגה או האטה יוגה, ניתן להאריך את ההחזקה לכמה דקות. חשוב לא להגזים עם ההחזקה בהתחלה, ולצאת מהתנוחה לפני שמופיע כאב או אי נוחות משמעותיים.

 1. האם חשוב לבצע את התנוחות בסדר מסוים?

רוב השיעורים המובנים כוללים רצף הגיוני של תנוחות, החל בתנוחות חימום והכנה, ועד לתנוחות גמישות ותנוחות הרגעה. עם זאת, אין סדר אוניברסלי או מחייב. סדר התנוחות יכול להשתנות בהתאם לסגנון היוגה, למטרת התרגול ולצרכים האישיים של המתרגל.

 1. האם ישנן תנוחות שעדיף להימנע מהן?

על אף שרוב האסאנות בטוחות לגמרי לאדם הבריא, ישנן תנוחות מסוימות שדורשות יותר זהירות. למשל, מומלץ למתחילים ולבעלי פציעות להימנע מתנוחות פיתול עמוקות או מתנוחות הפוכות ללא הדרכה צמודה. חשוב במיוחד לנשים בהריון, חולי לב וסובלי לחץ דם גבוה להיוועץ ברופא לגבי תנוחות שעלולות להיות בעייתיות.

 1. האם ניתן לתרגל תנוחות יוגה גם בבית?

בהחלט. למרות שמומלץ להתחיל בהדרכת מורה מנוסה כדי לרכוש את היסודות הנכונים, ברגע שקלטתם את העקרונות הבסיסיים של תרגול האסאנות, אתם יכולים בקלות לתרגל באופן עצמאי בבית או בכל מקום אחר. ישנם היום שפע של שיעורי יוגה מצולמים וסרטוני הדרכה שיכולים להנחות אתכם בבניית תרגול בטוח ומותאם.

סיכום

תנוחות היוגה, או אסאנות, מהוות את הבסיס הפיזי והאנרגטי שעליו נבנים חיי היוגה כולם. תרגול קבוע ומודע של תנוחות יכול לשפר באופן יוצא דופן את הבריאות, הגמישות והחוסן הגופני, ובמקביל להעניק לנו מרחב פנימי של שקט, איזון ומודעות עצמית. אין זה משנה מהו מצבכם ההתחלתי – צעירים או מבוגרים, גמישים או נוקשים, אתלטיים או טיפוסי ספה – תרגול מתמיד ואוהב של אסאנות יכול בהדרגה לפתוח את הגוף ולשחרר אותו מחסימות ומתחים מיותרים.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהדרך אל התנוחה “המושלמת” אינה המטרה. היוגה מלמדת אותנו דווקא לאמץ גישה של אי-שיפוטיות, קבלה עצמית והתמסרות לתהליך האישי הפנימי. זכרו להקשיב תמיד לגוף, להיות סבלניים וחומלים כלפי עצמכם, וליהנות מהמסע המופלא – גם אם הוא לא תמיד קל או מושלם. וכשתתמידו בריכוז, במסירות ובנוכחות – תגלו שהתנוחות הופכות למפתח קסום לחופש, לשמחה ולהגשמה עצמית בחייכם. אז קדימה, פרשו את המזרן, קחו נשימה עמוקה, והתחילו להתאהב בקסמן המופלא של תנוחות היוגה.

סוגי שיעורי יוגה

סוגי יוגה

לאחר זמן לא סביר שאני מחפשת פתרון יעיל לניהול הסטרס היום יומי, התחלתי לתרגל יוגה דרך סרטונים ביוטיוב. וקפצה לי פרסומת בפייסבוק על הפלטפורמה של הינדי יוגה. אני רוצה להמליץ ולומר שהמורים מעולים ,מקצועיים, האנגלית פשוטה להבנה, ואני באמת מרגישה שקיבלתי ארגז כלים לחיים. תודה רבה לכם ממליצה בחום
מאיה פ.
מאיה פ.
לקוחה מאומתת✅

לאור המצב במדינה הרגשתי עומס ושאני חייבת לעזור לעצמי. בתור אמא לילדה קטנה ראיתי איך המלחמה השפיעה עלי ועליה והחלטתי לעשות שינוי ולהחזיר את השלווה לנפש שלי ולהיות חזקה בשביל שתינו. קבעתי שיעור יוגה ופשוט נהנתי מכל רגע והרגשתי שיש לי אפשרות לנשום, להתחזק ולהתנתק מהכל למשך חצי שעה או שעה. מאז אני קובעת שיעורים .לפחות פעם בשבוע ונהנת מכל רגע
עדי ע.
עדי ע.
לקוחה מאומתת✅

אז בתור אחת ששגרת החיים שלה היא מהמשרד בהבית, חיפשתי פתרון שאצליח לשמור על הגזרה מבלי להתאמץ יותר מדי. היוגה נתנה לי את הפתרון, לא רק שאני מצליחה לשמור על הגזרה היוגה גם באמת עושה אותי שלווה יותר. המחירים מצחיקים, עשיתי מנוי ואני עם מורה מהממת, באמת שמחה. ממש שיניתם לי את החיים
שחף כ.
שחף כ.
לקוחה מאומתת✅
shape_06

מידע ותוכן

כתבות ותוכן על עולם היוגה

רוצה לצפות בעוד תכנים מעניינים?​ הכנס עכשיו לבלוג!

Login Account

Already a Jhana Customer?

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.