שאקטי יוגה – התעוררות האנרגיה הנשית והעצמה פנימית דרך תרגול טנטרי עתיק

תוכן עניינים

מבוא לשאקטי יוגה

שאקטי יוגה היא ענף עתיק ועוצמתי של היוגה הטנטרית, המתמקד בעבודה עם האנרגיה הנשית הראשונית של היקום, הנקראת ״שאקטי״. על פי המסורת ההודית, שאקטי מגלמת את העקרון היצירתי והדינמי של הבריאה, וקיימת בכל אישה כמקור אינסופי של חוכמה, אינטואיציה, יופי ועוצמה פנימית. שאקטי יוגה, אם כך, הינה דרך להתחבר מחדש למהות הנשית העמוקה שלנו, לנקות חסימות אנרגטיות ורגשיות, לאזן את מערכות הגוף והנפש ולעורר לחיים את הפוטנציאל הגלום בנו.

מבחינה טכנית, שאקטי יוגה משלבת אלמנטים שונים של יוגה קלאסית לצד פרקטיקות ייחודיות מהטנטרה:

 1. אסאנות (תנוחות) – עבודה עדינה ומכוונת על אזור האגן, הבטן והלב, להזנה והרמוניזציה של צ׳אקרות השאקטי המרכזיות.
 2. פראניאמה (טכניקות נשימה) – נשימות מיוחדות להעצמת זרימת האנרגיה הנשית בערוצי הנאדי והמרידיאנים.
 3. מודרות (מנטרות) – שימוש בצלילים וביטויים סנסקריטים מקודשים, כגון ״אום״, ״שרים״ ו״סוהאם״, לצורך טיהור הגוף והתודעה.
 4. בנדות וקריות (נעילות וטכניקות טיהור) – פעולות פיזיות לנעילה ולניתוב של אנרגיית השאקטי בתוך הגוף.
 5. דהיאנה ויוגה נידרה (מדיטציות) – התבוננות מודעת בתהליכים מנטליים ורגשיים, באמצעות ריכוז וחקירה עצמית עמוקה.
 6. ריטואלים וטקסים – יצירת ׳מרחב מקודש׳ דרך פולחנים המעוררים את האינטואיציה והחיבור לנשי האלוהי.

אלו ועוד נשזרים יחדיו לכדי פרקטיקה רב-ממדית ועמוקה, המעניקה למתרגלת כלים רבי-עוצמה להתעוררות השאקטי הפנימית.

למי מתאימה שאקטי יוגה?

באופן טבעי, שאקטי יוגה מושכת אליה בעיקר נשים (על אף שישנם גם מתרגלים גברים – יוגה לגברים), אשר מחפשות דרך להתחבר לעצמן ברמה עמוקה יותר. היא יכולה להיות בעלת ערך מיוחד עבור:

 1. נשים העוברות מעברי חיים משמעותיים – כגון התבגרות, הריון ולידה, גיל המעבר וכד׳. שאקטי יוגה מעניקה תמיכה וכלים להתמודדות עם השינויים הפיזיים והרגשיים.
 2. מי שחוותה טראומה, התעללות או דיכוי של הנשיות – התרגול מאפשר תיקון של הקשר עם הגוף והמיניות, ריפוי של בושה וכאב, ושחרור של זיכרונות תקועים.
 3. נשים שמתמודדות עם ביטחון עצמי נמוך – השיטה מסייעת לבנות מחדש את האמון והאהבה כלפי העצמי הנשי, דרך עבודה עם הצ׳אקרות והאנרגיות הנשיות.
 4. כל אישה שמעוניינת לחגוג את היצירתיות, התשוקה והאינטואיציה שלה ולתת להן ביטוי מלא יותר בחייה.

נשים בכל הגילאים והרמות יכולות להתחיל בשאקטי יוגה, אך חשוב לגשת לפרקטיקה בבגרות ובכוונה אמיתית להיפתח לתהליך מעמיק של צמיחה והעצמה עצמית.

מהם העקרונות והאלמנטים המרכזיים של שאקטי יוגה?

כאמור, שאקטי יוגה מושתתת על התפיסה שבכל אישה קיימת אנרגיה ראשונית ואלוהית, המתגלמת בדמותה של האלה שאקטי. לפי המסורת ההודית, לשאקטי מיוחסות מספר איכויות ותכונות מרכזיות:

 1. היא החלק הנשי של הבריאה, המשלים לעיקרון הגברי (שיווה) ואחד איתו בו-זמנית.
 2. היא הכוח היצירתי (פראקריטי) המתגלם ב״מאיה״ – אשליית העולם הנגלה, על כל צורותיו ושינוייו.
 3. היא אנרגיית החיים (צ׳יט שאקטי) הזורמת בכל היקום ומחייה כל יצור ועצם.
 4. היא בעלת שלושה היבטים – כוח יצירה (בראהמי), כוח שימור (וישנווי) וכוח הרס (קאלי).
 5. היא מתגלה בגוף האדם ככוח קונדליני, המתעורר ועולה מבסיס עמוד השדרה עד לקודקוד הראש.

שאקטי יוגה, אם כך, מבקשת לעורר ולהזין את האיכויות האלה בתוך המתרגלת, וליצור חיבור עמוק יותר אל המקור היצירתי והמעצים בתוכה. היא עושה זאת במספר דרכים:

 1. התמקדות באזור האגן וצ׳אקרת המולדהארה – מקום משכנה של אנרגיית השאקטי בגוף. דרך עבודת אסאנות ונשימה באזור זה, ניתן לשחרר חסימות ולהזרים את האנרגיה כלפי מעלה.
 2. טיפוח מודעות קשובה לתהליכים הפנימיים – גופניים, רגשיים ומנטליים. המתרגלת לומדת להקשיב לאיתותי השאקטי בתוכה ולתת להם ביטוי בתרגול ובחיים.
 3. הענקת כלים להגברת חיוניות ותשוקה – דרך טכניקות נשימה וריכוז, ריטואלים מקודשים, מדיטציות ויזואליזציה ועוד.
 4. שימוש בסמלים ובדימויים נשיים ארכיטיפיים – כגון האלה, הפרח, ההר, הירח והאוקיינוס. אלו מהדהדים עם תת-המודע הקולקטיבי הנשי ומסייעים בתהליך ההתעוררות.
 5. עבודה עם סוד המחזוריות – בגוף (מחזור הווסת), בטבע (ירח) ובקוסמוס (יצירה והרס). הסנכרון עם הקצב הפנימי והחיצוני מאפשר הליכה בזרם החיים.

בתרגול שאקטי יוגה דבקות, ישנה חשיבות רבה גם ליצירת מעגל נשי אינטימי ותומך, בו כל אחת יכולה לשתף את התהליכים והתובנות שלה.

השוואה בין שאקטי יוגה לסגנונות יוגה אחרים:

מאפיין

שאקטי יוגה

האטה יוגה

קונדליני יוגה

מקור

טנטרה ועבודה עם צ׳אקרות

פאטנג׳לי יוגה סוטרה

מסורת הסיקהים

דגש

אנרגיה ויצירתיות נשית

נשימה, מנחים וחזרות

התעוררות אנרגיית הקונדליני

מיקוד נשי

מרכזי, מכוון לנשים

אוניברסלי, מתאים לכולם

חזק, אך מתאים גם לגברים

אתגר

בינוני-גבוה

נמוך-בינוני

גבוה

מרכיב רוחני

עבודה עם מיתוסים ואלות

מועט, בעיקר פיזי

מרכזי, טקסים ושירת מנטרות

שאקטי יוגה אם כן מתבדלת משיטות יוגה אחרות בעיקר בשל המיקוד הבלעדי שלה באנרגיה הנשית, והשימוש האינטנסיבי בסמלים וארכיטיפים נשיים. היא מתאימה במיוחד לנשים המחפשות חיבור עמוק לגופן ולמהותן הנשית.

שאלות נפוצות על שאקטי יוגה:

 1. האם שאקטי יוגה מתאימה רק לנשים?

כן. על אף שגם גברים יכולים להפיק תועלת מהתרגול, שאקטי יוגה מכוונת באופן ספציפי לציבור הנשי ולמערכת האנרגטית הנשית הייחודית. זהו חלק מהותי מהייעוד והמהות של השיטה.

 1. האם צריך ניסיון קודם כדי להתחיל?

לא בהכרח. שאקטי יוגה מכילה תרגילים וטכניקות המתאימות ליוגה למתחילים לחלוטין. עם זאת, רצוי שתהיה פתיחות מנטלית ובגרות רגשית כדי להחזיק במרחב האינטימי והמאתגר של העבודה הפנימית.

 1. מה עושים אם מתעוררות תחושות לא נעימות או זיכרונות טראומטיים במהלך התרגול?

חשוב לזכור שתהליכי ניקוי ושחרור הם חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהתרגול. אם עולים רגשות קשים או זיכרונות מתסכלים, נסי לקבל אותם בהבנה ובחמלה, ולתת להם מקום להתבטא. פני למורה המדריכה לתמיכה והכלה, והמנעי משיפוטיות כלפי עצמך. עם התמדה ואומץ, התהליך הזה יביא בסופו של דבר לשחרור ולהקלה גדולה. במקרה של תגובה פוסט-טראומטית חמורה או קושי תפקודי משמעותי, אל תהססי לפנות לעזרה מקצועית של מטפל/ת.

 1. האם אפשר לשלב שאקטי יוגה עם תרגול של סגנונות יוגה אחרים?

בהחלט. למעשה, מומלץ לשלב את שאקטי יוגה כחלק ממשטר כולל של יוגה ואורח חיים מאוזן. היא יכולה להשתלב נהדר, למשל, עם תרגול האטה יוגה להגברת הקשב והנוכחות, או עם קונדליני יוגה לטיפוח הקשר עם האנרגיה הרוחנית. חשוב רק לוודא שהמורים מיומנים ומנוסים בכל אחד מהסגנונות.

 1. כמה זמן צריך לתרגל שאקטי יוגה כדי להרגיש השפעות?

כמו בכל דרך רוחנית, ההשפעות של שאקטי יוגה הן אינדיבידואליות ותלויות במשתנים רבים – כגון עומק התרגול, תדירות, מידת המסירות והפתיחות של המתרגלת ועוד. ניתן לומר שתרגול קבוע של 3-4 פעמים בשבוע, למשך חצי שעה עד שעה בכל פעם, יכול להביא לשינויים מורגשים תוך מספר שבועות עד חודשים. עם זאת, ההליכה בדרך של שאקטי יוגה היא מסע של חיים שלמים, עם העמקה והתגלויות חדשות שנמשכות לאורך כל הדרך.

לסיכום

שאקטי יוגה היא לא עוד סגנון יוגה – היא הזמנה למהפכה אישית של ממש. דרך מארג עשיר ומעורר השראה של תנוחות, נשימות, מדיטציות וטכניקות מהמסורת הטנטרית, היא פותחת בפני נשים שער להתחברות מחודשת עם מקור העוצמה והיצירה הפנימית שלהן. בין אם הן כמהות לבטחון עצמי רב יותר, לריפוי של פצעי נשיות, או פשוט לחוויה עמוקה של שלמות ושמחה – שאקטי יוגה מזמינה אותן הביתה, אל עצמן.

ואין דרך טובה יותר להצטרף למסע המשנה חיים הזה מאשר בהדרכתן האוהבת והמנוסה של המורות ההודיות המופלאות שלנו ב״הינדי יוגה״. באמצעות פלטפורמת הלמידה האינטרנטית החדשנית שלנו, אתן יכולות בקלות להתחבר מהבית למרחב בטוח ומעצים, בו תוכלנה לחקור את גופכן, לבטא את קולכן הפנימי ולגלות מחדש את היופי הייחודי שבתוככן. כל שתצטרכנה הוא מחשב, חיבור לאינטרנט, מזרן יוגה ונכונות כנה לצאת אל המסע פנימה.

אז בואו נעשה יחד את הצעד הראשון בדרך להפוך לגרסה המלאה, המודעת והחופשית ביותר של עצמנו. בואו ניתן לעצמנו את המתנה הגדולה של חקירה עצמית, העצמה והתחדשות בלתי פוסקת. השאקטי שבתוכנו כבר מחכה – הגיע הזמן לתת לה להתעורר, לפרוח ולזרוח בעולם. נאמסטה

סוגי שיעורי יוגה

סוגי יוגה

לאחר זמן לא סביר שאני מחפשת פתרון יעיל לניהול הסטרס היום יומי, התחלתי לתרגל יוגה דרך סרטונים ביוטיוב. וקפצה לי פרסומת בפייסבוק על הפלטפורמה של הינדי יוגה. אני רוצה להמליץ ולומר שהמורים מעולים ,מקצועיים, האנגלית פשוטה להבנה, ואני באמת מרגישה שקיבלתי ארגז כלים לחיים. תודה רבה לכם ממליצה בחום
מאיה פ.
מאיה פ.
לקוחה מאומתת✅

לאור המצב במדינה הרגשתי עומס ושאני חייבת לעזור לעצמי. בתור אמא לילדה קטנה ראיתי איך המלחמה השפיעה עלי ועליה והחלטתי לעשות שינוי ולהחזיר את השלווה לנפש שלי ולהיות חזקה בשביל שתינו. קבעתי שיעור יוגה ופשוט נהנתי מכל רגע והרגשתי שיש לי אפשרות לנשום, להתחזק ולהתנתק מהכל למשך חצי שעה או שעה. מאז אני קובעת שיעורים .לפחות פעם בשבוע ונהנת מכל רגע
עדי ע.
עדי ע.
לקוחה מאומתת✅

אז בתור אחת ששגרת החיים שלה היא מהמשרד בהבית, חיפשתי פתרון שאצליח לשמור על הגזרה מבלי להתאמץ יותר מדי. היוגה נתנה לי את הפתרון, לא רק שאני מצליחה לשמור על הגזרה היוגה גם באמת עושה אותי שלווה יותר. המחירים מצחיקים, עשיתי מנוי ואני עם מורה מהממת, באמת שמחה. ממש שיניתם לי את החיים
שחף כ.
שחף כ.
לקוחה מאומתת✅
shape_06

מידע ותוכן

כתבות ותוכן על עולם היוגה

רוצה לצפות בעוד תכנים מעניינים?​ הכנס עכשיו לבלוג!

Login Account

Already a Jhana Customer?

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.