יוגה ערסל – התעלות מעל המזרן אל חוויה יוגית מרחפת

תוכן עניינים

מבוא

דמיינו את עצמכם מרחפים בקלילות באוויר, גופכם נתמך בביטחה על ידי ערסל משי רך, בעודכם מבצעים תנוחות יוגה מאתגרות ומשחררות במרחב התלת-ממדי. זהו עולמה הקסום של יוגה הערסל, סגנון חדשני ומלא השראה, המשלב את חוכמת היוגה העתיקה עם התנועה האווירית המודרנית. בפרקטיקה ייחודית זו, המזרן המסורתי מוחלף בערסל בד גמיש המחובר לתקרה, ומאפשר למתרגל לבצע אסאנות (תנוחות) מוכרות לצד וריאציות ייחודיות המנצלות את הגובה, הנדנוד והתמיכה של הערסל. התוצאה היא חוויה יוגית עוצמתית ומעוררת השראה, עם שלל יתרונות פיזיים ונפשיים לגוף ולנפש.

מה זה יוגה ערסל?

יוגה הערסל, הנקראת גם אנטי-גרביטי יוגה, היא שיטת תרגול המשתמשת בערסלי בד רחבים ועמידים (כ-5 מטר אורך וכ-3 מטר רוחב) התלויים מהתקרה, כדי לתמוך בגוף המתרגל בתוך מנחי יוגה מסורתיים ויצירתיים. הערסל עשוי מבד פארצ'וט רך, חזק ונושם, המסוגל לשאת בבטחה מתרגלים עד 250 קילו ויותר, והוא נתלה בגובה המותניים בערך כאשר עומדים. במהלך השיעור, המתרגלים משתמשים בערסל כמקור לתמיכה, התנגדות ועיגון לגוף בזמן שהם מבצעים סדרות של תנוחות זורמות המערבות את הידיים, רגליים, אגן הירכיים, הבטן והגב. כל זאת, תוך שהם מרחפים בחלל החדר, מתנדנדים בעדינות ומשחקים עם כוח המשיכה בדרכים שלא ניתן לחוות על הקרקע.

עקרונות היסוד של יוגה ערסל כוללים:

 1. נשימה מודעת – בדומה לסגנונות יוגה אחרים, גם כאן הושם דגש רב על חיבור לנשימה איטית ועמוקה לאורך כל התרגול.
 1. יישור הגוף – על אף התנוחות האוויריות, שמירה על יישור נכון של עמוד השדרה, אגן הירכיים והראש נותרת חשובה מאוד.
 1. תנועה זורמת – המעברים בין התנוחות השונות מתבצעים ברצף זורם והרמוני, תוך שימוש בכוח הליבה ומודעות גופנית.
 1. משחק עם כוח המשיכה – במקום להילחם בכבידה, יוגה הערסל מנצלת אותה לטובת מתיחה, שחרור והעמקת התנוחות.
 1. התמקדות והנאה – על אף האתגר הפיזי, התרגול מעודד תחושה של משחק, שחרור ושמחה במרחב התלת ממדי.

יתרונות של יוגה ערסל

 1. שיפור הגמישות וטווחי התנועה

השילוב של תמיכת הערסל עם כוח המשיכה מאפשר מתיחה עמוקה ובטוחה יותר של השרירים והרצועות, במיוחד באזור הגב, המפשעות והכתפיים. התנוחות המרחפות עוזרות להאריך את עמוד השדרה, לפתוח את החזה, ולשפר את הניידות של המפרקים העיקריים בגוף. בהדרגה, טווחי התנועה מתרחבים, והגמישות הכללית עולה לרמה חדשה.

 1. חיזוק שרירי הליבה ושיווי המשקל

הצורך לייצב את הגוף בתוך הערסל הדינמי דורש עבודת ליבה אינטנסיבית ומודעות קינסתטית מוגברת. רוב התנוחות ביוגה ערסל מערבות את שרירי הבטן, הגב התחתון, האגן והירכיים כדי לשמור על יציבות ושיווי משקל. כתוצאה מכך, נבנית חגורת ליבה חזקה ועמידה יותר, שתומכת בבריאות עמוד השדרה ובתפקוד יציב של הגוף כולו.

 1. הקלה על כאבי גב ושחרור לחץ

התרגול האנטי-גרביטציוני מסייע בהפחתת הלחץ המופעל על עמוד השדרה ועל המפרקים. בתנוחות מסוימות, כשהאגן נתמך בביטחה בתוך הערסל, כוח המשיכה פועל כדי למתוח בעדינות את חוליות הגב ולשחרר דחיסות בדיסקים הבין-חולייתיים. אפקט זה יכול להקל על כאבי גב תחתון וצוואר כרוניים, ולהעניק תחושת רווחה והקלה מיידית.

 1. עיסוי עצמי ושחרור של נקודות מתח

פני השטח הרכים והאלסטיים של בד הערסל מעניקים מעין עיסוי עמוק לגוף במהלך התנועה והמעברים. הלחץ העדין שהערסל מפעיל על העור, השרירים והרקמות עוזר לשחרר נקודות מתח ולהגביר את זרימת הדם והלימפה. במיוחד באזורים כמו הגב, הצוואר, האגן והרגליים, האפקט יכול להיות מרגיע ומפנק מאוד.

 1. הפחתת מתח וחיזוק מערכת העצבים

התכונות המרגיעות של היוגה משתלבות היטב עם התחושה הרכה והעוטפת של הערסל כדי להרגיע את מערכת העצבים. השהייה בתנוחות הפוכות מרגיעות במיוחד את העצבים הסימפתטיים ומעודדת תגובת הרפיה עמוקה. בנוסף, הנדנוד העדין המלווה את רוב התנוחות משרה תחושה מהנה של עריסה וביטחון, ומפחית מתח נפשי ופיזי כאחד.

 1. שיפור הנשימה וחמצון הגוף

התמיכה של הערסל מאפשרת הרחבה משמעותית של החזה ובית החזה, ומקלה על פתיחת הסרעפת ושרירי הנשימה העמוקים. כתוצאה מכך, הנשימות הופכות איטיות, מלאות ועשירות יותר בחמצן. החמצון המוגבר מזין את רקמות הגוף ואת המוח, ותורם לתחושה של אנרגיה, צלילות וערנות שמחזיקה זמן רב גם לאחר התרגול.

 1. תחושת התעלות והעצמה

המעבר ממישור התנועה האופקי השגרתי למרחב התלת-ממדי האווירי טומן בחובו שינוי פרספקטיבה מרענן ומרגש. הזדמנות לחוות את הגוף ואת היכולות הפיזיות בדרך יצירתית וחדשה לגמרי. המשחק עם הגובה, הנדנוד והסיבוב יוצר הרפתקה חושית של ממש, ומספק תחושת ריגוש, שחרור ושמחה עמוקה. ההתגברות על הפחד ועל חוסר הוודאות הראשוניים מעניקה תחושת העצמה ובטחון שזולגת גם לתחומי חיים אחרים.

השוואה בין יוגה ערסל לסגנונות יוגה אחרים

סגנון

אביזרים

דגש עיקרי

יתרונות ייחודיים

האטה יוגה

מזרן, לפעמים כריות/בלוקים

יציבות, זרימה, שילוב נשימה ותנועה

נגיש לכולם, משפר יציבה וגמישות, מרגיע

יין יוגה

מזרן יוגה, שמיכות, כריות

מנחים סטטיים ארוכים, איזון רקמות חיבור

מתיחה עמוקה, שחרור, שקט מנטלי

אשטנגה יוגה

מזרן

סדרת תנוחות דינמית וקבועה, קואורדינציה נשימה

כוח וסיבולת, זיכוך גוף ונפש, ריכוז

יוגה ערסל

ערסל בד מיוחד

תנועה אווירית, מתיחה עמוקה, פיתול ופתיחה

גמישות מוגברת, חיזוק ליבה, עיסוי עצמי, חוויה ייחודית

כפי שניתן לראות, יוגה ערסל מביאה איכויות ויתרונות ייחודיים לשולחן, שמשלימים ומעשירים את התרגול המסורתי על המזרן. השימוש בערסל מוסיף ממד חדש של תמיכה ואתגר כאחד, ומאפשר להעמיק את העבודה הפיזית והנפשית במגוון דרכים חדשניות ומפתיעות.

שאלות נפוצות על יוגה ערסל

 1. האם צריך ניסיון קודם ביוגה כדי להתחיל?

לא חייבים ניסיון קודם, אבל הכרות בסיסית עם יוגה על המזרן יכולה לעזור. חשוב להתחיל בהדרגה ובהנחיית מורה מנוסה שידע להתאים את התרגול לצרכים האישיים. בכל מקרה, ההתקדמות תלויה בקצב האישי של כל מתרגל.

 1. האם זה בטוח?

כאשר מתרגלים בהנחיית מורה מוסמך, עם ציוד תקני ותחזוקה נאותה, יוגה ערסל נחשבת לפרקטיקה בטוחה ביותר. הערסלים עשויים מבדים חזקים במיוחד ומותקנים בקפידה כך שיכולים לשאת מאות קילוגרמים. עם זאת, חשוב תמיד להקשיב לגוף ולא להכריח או לדחוף מעבר לגבולות הנוחות.

סוגי שיעורי יוגה

סוגי יוגה

לאחר זמן לא סביר שאני מחפשת פתרון יעיל לניהול הסטרס היום יומי, התחלתי לתרגל יוגה דרך סרטונים ביוטיוב. וקפצה לי פרסומת בפייסבוק על הפלטפורמה של הינדי יוגה. אני רוצה להמליץ ולומר שהמורים מעולים ,מקצועיים, האנגלית פשוטה להבנה, ואני באמת מרגישה שקיבלתי ארגז כלים לחיים. תודה רבה לכם ממליצה בחום
מאיה פ.
מאיה פ.
לקוחה מאומתת✅

לאור המצב במדינה הרגשתי עומס ושאני חייבת לעזור לעצמי. בתור אמא לילדה קטנה ראיתי איך המלחמה השפיעה עלי ועליה והחלטתי לעשות שינוי ולהחזיר את השלווה לנפש שלי ולהיות חזקה בשביל שתינו. קבעתי שיעור יוגה ופשוט נהנתי מכל רגע והרגשתי שיש לי אפשרות לנשום, להתחזק ולהתנתק מהכל למשך חצי שעה או שעה. מאז אני קובעת שיעורים .לפחות פעם בשבוע ונהנת מכל רגע
עדי ע.
עדי ע.
לקוחה מאומתת✅

אז בתור אחת ששגרת החיים שלה היא מהמשרד בהבית, חיפשתי פתרון שאצליח לשמור על הגזרה מבלי להתאמץ יותר מדי. היוגה נתנה לי את הפתרון, לא רק שאני מצליחה לשמור על הגזרה היוגה גם באמת עושה אותי שלווה יותר. המחירים מצחיקים, עשיתי מנוי ואני עם מורה מהממת, באמת שמחה. ממש שיניתם לי את החיים
שחף כ.
שחף כ.
לקוחה מאומתת✅
shape_06

מידע ותוכן

כתבות ותוכן על עולם היוגה

רוצה לצפות בעוד תכנים מעניינים?​ הכנס עכשיו לבלוג!

Login Account

Already a Jhana Customer?

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.