אשטנגה יוגה: מסע אל העצמה פיזית, נפשית ורוחנית

תוכן עניינים

 

מבוא לאשטנגה יוגה

1. מהי אשטנגה יוגה?

אשטנגה יוגה היא צורה עתיקה ומסורתית של יוגה, שמקורה בהודו לפני כ-1,700 שנה. המילה "אשטנגה" מורכבת משתי מילים בסנסקריט: "אשטאו" שפירושה שמונה, ו"אנגה" שפירושה אברים או חלקים. אשטנגה יוגה מורכבת משמונה ענפים או שלבים, כפי שהוגדרו על ידי הפילוסוף הקדמון פטנג'לי ביוגה סותרה.

2. היסטוריה קצרה

אשטנגה יוגה התפתחה ממסורת ארוכת שנים בהודו. גורו כרישנה פטנג'לי אינו נחשב כממציא השיטה, אלא כמי שאסף וריכז את הידע והמסורות הקדומות של היוגה ועיגן אותן בספר היוגה סותרה. אחד מתלמידיו, השווה ג'י מוני דשיקה, הנחיל את השיטה לתלמידו שרי ק. פטבהי ג'ויס, שלימד אותה לתלמידו הראשי, ק. פטאבהי ג'ויס. האחרון היה זה שהפיץ את אשטנגה יוגה ברחבי העולם המערבי בשנות ה-70.

3. היתרונות הייחודיים

א. תרגול מסודר וממוקד – אשטנגה כוללת סדרת תרגילים קבועה, המאפשרת למתרגל להתמקד, להעמיק ולהשתפר בצורה שיטתית.

ב. שילוב גוף ונפש – בנוסף לחיזוק הגוף, אשטנגה מטפחת את הנשימה, הריכוז והמודעות הפנימית.

ג. מסורת עשירה – אשטנגה שואבת מפילוסופיות עתיקות של ההודו ומורשת רוחנית עמוקה.

4. לימוד מקורות מהודו

אחד היתרונות הבולטים בלימוד אשטנגה באמצעות "הינדי יוגה" הוא הגישה למורים מוסמכים מהודו עצמה. מורים אלו שואבים את הידע והמסורת ישירות ממקור, והם יכולים להעניק חוויה אותנטית ומקורית של אשטנגה יוגה המסורתית. בנוסף, הם מביאים איתם גם את ההקשר התרבותי וההיסטורי העמוק של השיטה.

אשטנגה יוגה מסורתית מול מודרנית

1. שמירה על המסורת האותנטית

רבים ממורי אשטנגה יוגה מהודו שומרים בקפדנות על המסורת העתיקה והמקורית של השיטה. הם רואים חשיבות עליונה בהעברת הידע והטכניקות כפי שנמסרו מדור לדור, ללא שינויים משמעותיים. הדגשים המרכזיים בגישה המסורתית הם:

א. רצף התרגילים – סדר התרגילים קבוע וממוסד, המבוסס על מסורת עתיקה. שינוי הרצף נחשב לחציית גבול.

ב. טכניקת הנשימה – נשימות ארוכות, מבוקרות ומדויקות הן חלק בלתי נפרד מביצוע תנועות אשטנגה.

ג. הרוחניות העמוקה – מעבר לרובד הפיזי, אשטנגה מסורתית מקושרת לרוחניות, מדיטציה וגישה פילוסופית כוללת.

2. התאמה לעולם המודרני 

במקביל, חלק מהמורים התאימו את אשטנגה יוגה לסגנון החיים המערבי תוך שילוב גישות חדשניות:

א. שילוב תרגילים חדשים – הוספת תנועות ותרגילים משיטות יוגה אחרות כמו ויניאסה לתוך הסדרה המסורתית.

ב. דגש על היבט הפיזי – התמקדות בהיבטים הפיזיים של חיזוק ושריר וגמישות גוף יותר מאשר ברוחניות.

ג. קצב ואינטנסיביות מותאמים – התאמת הקצב והחוזק של התרגול לסגנון החיים הנמרץ והצרכים של מתרגלי המערב.

3. היברידיות ומיזוג

הגישות השונות יצרו היברידיות באשטנגה יוגה. הגישה ההיברידית מנסה ליצור שילוב מאוזן בין שמירה על המסורת המקורית לבין התאמות והשפעות מודרניות:

א. שמירה על הליבה המסורתית והרוחנית תוך גמישות במבנה התרגול.

ב. שילוב תרגילים חדשים במידה מוגבלת, תוך שמירה על הבסיס המסורתי.

ג. התאמת עוצמת ומשך התרגול לצרכים המודרניים ללא פגיעה בדקויות השיטה.

בסופו של דבר, ההיברידיות מייצגת את האתגר בשימור מורשת רוחנית עתיקה והנגשתה לעולם העכשווי. המפתח הוא למצוא את השילוב המושלם של שמירה על מהות ועקרונות היסוד, תוך גמישות והתחדשות מבוקרת.

תרגול אשטנגה היברידי – אונליין ופרונטלי

אחד היתרונות המשמעותיים של לימוד אשטנגה יוגה באמצעות "הינדי יוגה" הוא היכולת לשלב תרגול אונליין ישירות עם מורים מהודו, יחד עם חוויית תרגול פרונטלית מלאה. גישה היברידית זו מאפשרת גמישות ויתרונות ייחודיים למתרגלים.

מצד אחד, התרגול האונליין מנגיש את הגישה למורים המנוסים והמוסמכים ביותר מהודו, ללא צורך בנסיעות או מגבלות גיאוגרפיות. מתרגלים יכולים ללמוד אשטנגה אותנטית מהמקור, בקצב המתאים להם וממורה אישי. בנוסף, השיעורים המקוונים מאפשרים חסכון משמעותי בעלויות לעומת שיעורים פרונטליים.     

מצד שני, חשוב לשלב גם תרגול פיזי בסטודיו או בקבוצה, על מנת לחוות את האנרגיה והרוח הייחודית של שיעורי אשטנגה חיים. בסביבה קבוצתית, המתרגלים חולקים את החוויה הרוחנית והפיזית של התנועות ונשימות אשטנגה ביחד. כמו כן, מורים פרונטליים יכולים לתת משוב ישיר, תיקונים וכוונות רבים יותר. 

השילוב בין שני סוגי התרגול מאפשר חוויה מקיפה של אשטנגה יוגה – מהנגשת לימוד אישי ואיכותי במחירים נגישים בזכות הפלטפורמה המקוונת, לצד חוויה חברתית ואנרגטית בלתי נשכחת בתרגול הפרונטלי. זוהי הדרך האולטימטיבית ליהנות מיתרונות שני העולמות – הגמישות של התרגול המקוון והעוצמה של תרגול אשטנגה אותנטי בקהילה.

איך לבחור את המורה המתאים ללימוד אשטנגה

בחירת המורה הנכון היא אחד הגורמים החשובים ביותר להצלחת התרגול ולחוויה מהנה ומועילה של אשטנגה יוגה. עם מגוון המורים הרחב שמציע "הינדי יוגה", חשוב להתחשב במספר קריטריונים מרכזיים:

1. ניסיון והסמכה – העדיפו מורים שעברו הכשרה מקיפה והסמכה רשמית באשטנגה יוגה מבתי ספר ומורים מוכרים בהודו. ניסיון רב בהוראה, לצד ידע עמוק בפילוסופיה ומסורת אשטנגה, הם מפתח להנחיה איכותית ומדויקת.

2. התמחויות ייחודיות – אם יש לכם צרכים או אתגרים ספציפיים, חפשו מורה עם התמחות רלוונטית – כגון גמישות, כאבי גב, נשיםהרות ועוד. מומחיות בתחום ספציפי יכולה לקדם את התרגול באופן ממוקד יותר.

3. סגנון ההוראה  – שימו לב לסגנון ההוראה של המורים השונים – אלו שמתמקדים ברובד הטכני, רוחניים יותר או משלבים היבטים נוספים כמו תזונה ואורח חיים. בחרו בסגנון המתאים לכם ביותר.

4. קשר אישי – אל תזלזלו בחשיבות הקשר האישי והאנרגיה שאתם חשים מול המורה. מורה שאתם מתחברים איתו ברמה האנושית יכול להפוך את התרגול לחוויה עמוקה ומשמעותית יותר. 

5. שפה/תרבות – למורים מהודו עשויה להיות השפעה תרבותית וניואנסים שונים. אם חשוב לכם ניואנס זה או נוח לכם יותר עם מורה מהמערב, קחו זאת בחשבון.

בחירה מושכלת של המורה המתאים היא מפתח להפקת המרב מתרגול אשטנגה יוגה. הקדישו זמן לחפש מורה איכותי שעונה על הצרכים והציפיות שלכם. זו הדרך להבטיח חוויית לימוד מועילה, מהנה ומלאה.

סוג יוגה מבנה התרגול קצב דגש מסורת
אשטנגה יוגה – Ashtanga Yoga סדרה קבועה של תנועות מהיר, דינמי שילוב גוף, נפש ורוח מסורת עתיקה וקפדנית מהודו
ויניאסה יוגה – Vinyasa Yoga תזוזה רצופה בין תנועות משתנה, בינוני-מהיר זרימה, חוזק וגמישות התפתחה ממסורת אשטנגה, מודרנית יותר
האטה יוגה – Hatha Yoga תנועות איטיות ומבוקרות איטי מאוד חיזוק, גמישות וריכוז מסורת קלאסית מהודו
כוש יוגה – Kundalini Yoga סדרה קבועה של תנועות ונשימות בינוני איזון גוף-מיינד יוגה מסורתית
יוגה עיון – Yin Yoga תנועות סטטיות/משתנות איטי התמקדות בשלווה פנימית בעלת מסורת ארוכה, מיעוט דגש פיזי
יוגה אינטואיטיבית – Intuitive Yoga תזוזה חופשית עם נשימות משתנה ביטוי חופשי וספונטניות סגנון מודרני וחדשני

סיכום:

אשטנגה יוגה היא אחת משיטות היוגה העתיקות והמובילות בעולם, המציעה תרגול מקיף ומאוזן. עם שורשים איתנים במסורת הרוחנית וההיסטורית של הודו, אשטנגה מתאפיינת בסדרה קבועה וממושמעת של תנועות דינמיות, הנעשות בקצב מהיר יחסית לשיטות אחרות. השילוב של זרימה פיזית עוצמתית עם דגש על הנשימה ויציבות מנטלית, מאפשר למתרגלים לחוות את אינטגרציית הגוף, הנפש והרוח כמכלול אחד שלם. האינטנסיביות והמבנה הקפדני של אשטנגה מהווים אתגר עבור רבים, אך במקביל גם פותחים צוהר לצמיחה עצומה והתפתחות בכל רבדי הקיום. דרך תרגול ממושך ומסור, מתרגלי אשטנגה זוכים להעצמה פיזית, נפשית ורוחנית, ולכלים בעלי ערך לשיפור איכות החיים. אין פלא שהשיטה צברה פופולריות עולמית וקנתה אחיזה בקרב מיליוני מתרגלים ברחבי הגלובוס, השואפים להרמוניה פנימית וחיצונית.

אשטנגה יוגה היא שיטת יוגה דינמית ומסורתית שמקורה בהודו. היא מתמקדת בסדרה קבועה של תנוחות (אסאנות) המבוצעות בזרימה רציפה ומסונכרנות עם נשימות עמוקות. התרגול נועד לחזק ולטהר את הגוף, לרכז את המיינד ולעורר את האנרגיה הרוחנית הפנימית.

בעוד שיוגה באופן כללי מתייחסת למגוון רחב של שיטות ותרגולים, אשטנגה היא סגנון ספציפי של יוגה עם מאפיינים ייחודיים. אשטנגה מתמקדת בסדרות קבועות של תנוחות שנעשות תמיד באותו הסדר, בקצב מהיר יותר מסגנונות יוגה אחרים ועם דגש חזק על קישור בין תנועה לנשימה (ויניאסה).

למרות האינטנסיביות והאתגר הפיזי שבה, ניתן להתאים את תרגול האשטנגה לכל הרמות. מתחילים יכולים להתקדם בהדרגה תחת הדרכה צמודה של מורה מיומן. חשוב להקשיב לגוף, לנוע בקצב המתאים ולא לאלץ תנוחות. עם התמדה ותרגול, כל אחד יכול לקצור את הפירות של אשטנגה.

לאשטנגה יש מגוון רחב של יתרונות לבריאות הגופנית והנפשית. היא מסייעת בבניית כוח, סיבולת וגמישות השרירים, משפרת את בריאות הלב וכלי הדם, מקדמת עיכול בריא, מחזקת את המערכת החיסונית ומפחיתה דלקות. מבחינה מנטלית, אשטנגה מפחיתה מתח וחרדה, משפרת את מיקוד הקשב ומעודדת רוגע ואיזון פנימי.

משך השיעור יכול להשתנות בהתאם לסדרה הנלמדת ולקצב האישי. באופן כללי, שיעור ראשוני (Primary Series) נמשך כ-90 דקות ומתקדמים יותר עשויים להאריך עד שעתיים. ישנן גם גרסאות מקוצרות של התרגול שיכולות להתאים למתרגלים עם מגבלות זמן.

מומלץ לתרגל אשטנגה כ-3-6 פעמים בשבוע, על פי היכולת והזמינות של המתרגל. תרגול קבוע ועקבי נותן את התועלות הגדולות ביותר. עם זאת, כל תרגול הוא טוב יותר מאשר כלום, ואפילו עם פעם או פעמיים בשבוע ניתן ליהנות מתוצאות.

מומלץ לא לאכול ארוחה כבדה לפחות 2-3 שעות לפני תרגול אשטנגה. אוכל בכמויות קטנות או נשנוש קל יכולים להתאים לחלק מהאנשים, אך הכי חשוב להקשיב לגוף ולראות מה עובד הכי טוב באופן אישי. מערכת עיכול ריקה יחסית מאפשרת יותר נוחות וריכוז בתרגול הפיזי.

תרגול אשטנגה יכול לשמש כאימון גופני מצוין ולשרוף כמות משמעותית של אנרגיה. הקצב המהיר, התנועות הדינמיות והמאמץ השרירי מגבירים את קצב חילוף החומרים ותורמים לירידה במשקל. כמות הקלוריות ששורפים תלויה בגורמים כגון משך התרגול, אינטנסיביות ומשקל הגוף האישי.

הציוד הבסיסי הדרוש לאשטנגה כולל מזרן יוגה לא מחליק וספוג יוגה לספיגת זיעה. בגדי יוגה נוחים, קלים ונושמים חשובים גם הם. עזרים אחרים שיכולים להועיל הם רצועת יוגה לסיוע במתיחות, בלוקים לתמיכה, ושמיכה לתנוחת המנוחה הסופית (שוואסאנה).

כמו בכל פעילות גופנית, ישנם סיכונים מסוימים הכרוכים בתרגול אשטנגה יוגה. הדרכה נכונה, התקדמות הדרגתית והקשבה לאיתותי הגוף יכולים למזער את הסיכון לפציעה. תופעות נפוצות אך חולפות הן רגישות או כאבים שרירים קלים. יחד עם זאת, אשטנגה נחשבת בטוחה ומועילה כאשר מתורגלת בצורה נכונה. חשוב להיוועץ ברופא לפני תחילת התרגול במקרה של בעיות בריאות קיימות.

סוגי שיעורי יוגה

סוגי יוגה

אשטנגה-יוגה

לאחר זמן לא סביר שאני מחפשת פתרון יעיל לניהול הסטרס היום יומי, התחלתי לתרגל יוגה דרך סרטונים ביוטיוב. וקפצה לי פרסומת בפייסבוק על הפלטפורמה של הינדי יוגה. אני רוצה להמליץ ולומר שהמורים מעולים ,מקצועיים, האנגלית פשוטה להבנה, ואני באמת מרגישה שקיבלתי ארגז כלים לחיים. תודה רבה לכם ממליצה בחום
מאיה פ.
מאיה פ.
לקוחה מאומתת✅

לאור המצב במדינה הרגשתי עומס ושאני חייבת לעזור לעצמי. בתור אמא לילדה קטנה ראיתי איך המלחמה השפיעה עלי ועליה והחלטתי לעשות שינוי ולהחזיר את השלווה לנפש שלי ולהיות חזקה בשביל שתינו. קבעתי שיעור יוגה ופשוט נהנתי מכל רגע והרגשתי שיש לי אפשרות לנשום, להתחזק ולהתנתק מהכל למשך חצי שעה או שעה. מאז אני קובעת שיעורים .לפחות פעם בשבוע ונהנת מכל רגע
עדי ע.
עדי ע.
לקוחה מאומתת✅

אז בתור אחת ששגרת החיים שלה היא מהמשרד בהבית, חיפשתי פתרון שאצליח לשמור על הגזרה מבלי להתאמץ יותר מדי. היוגה נתנה לי את הפתרון, לא רק שאני מצליחה לשמור על הגזרה היוגה גם באמת עושה אותי שלווה יותר. המחירים מצחיקים, עשיתי מנוי ואני עם מורה מהממת, באמת שמחה. ממש שיניתם לי את החיים
שחף כ.
שחף כ.
לקוחה מאומתת✅
shape_06

מידע ותוכן

כתבות ותוכן על עולם היוגה

רוצה לצפות בעוד תכנים מעניינים?​ הכנס עכשיו לבלוג!

Login Account

Already a Jhana Customer?

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.